2,3 va rog mult,dau coroana si puncte metoda comparației
![23 Va Rog Multdau Coroana Si Puncte Metoda Comparației class=](https://ro-static.z-dn.net/files/d65/5f562ca4025f7576916b0f1c78fb8519.jpg)
2.
4 prăjituri.....6 sucuri..... 42 lei
4 prăjituri.....8 sucuri .....52 lei
_______________________
? lei costă o prăjitură
? lei costă un suc
52-42=10
8-6=2
2 sucuri = 10 lei
1 suc = 10 lei : 2
1 suc = 5 lei
( Acum avem sucurile din cea mai simplă informație )
6×5 lei = 30 lei
42 lei - 30 lei = 12 lei
4 prăjituri = 12 lei
1 prăjitură = 12 lei : 4
1 prăjitură = 3 lei
Ex. 3 e în imagine.....