👤

6 kilograme de piersici și 4 kilograme de cireșe costa 36 lei. Cât costa 9 kilograme de piersici dacă un kilogram de cireșe costa 3 lei

Răspuns :

4kg cireșe=3*4=12 lei

6 kg piersici=36-12=24 lei

1kg piersici =24:6=4 lei

9kg piersici=9*4=36 lei