Răspuns :
23l+12g=93 lei
16l+12g=8×9
16 l+ 12g=72 lei
difetenta de bani dintre cele 2 costa diferenta de lalele
23-16=7 lalele in plus a doua oara
93lei-72lei=21 lei
21lei:7= 3 lei o lalea
3lei×16=48 lei costa 16 lalele
72 lei-48lei= 24 lei costa12 garoafe
24lei:12=2 lei costa o garoafa
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
Metoda comparatiei
23 lalele ....... 12 garoafe ...... 93 lei
16 lalele ........ 12 garoafe ......8×9 = 72 lei
_______________________________ scad relatiile
7 lalele ........../.................... 93 lei - 72 lei = 21 lei
21 lei : 7 = 3 lei costa o lalea
_______________________________
16 lalele ........ 12 garoafe ........ 72 lei l : 4 ( impart la 4 relatia )
__________________________________
4 lalele ......... 3 garoafe .......... 18 lei
18 lei - 4 x 3 lei = 18 lei - 12 lei = 6 lei costa 3 garoafe
6 lei : 3 = 2 lei costa o garoafa
_____________________________
Verific: 23 x 3 + 12 x 2 lei = 69 lei + 24 lei = 73 lei
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru orice întrebare sau dacă aveți nevoie de asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!