masa de substanta care se depune la electrozii unei celule de electroliza se calculeaza cu relatai
m= AxIxt / zF unde A este masa molara a elementului
Ixt -> intensitate ori timp
z= valenta
F=95500 Ax sec/mol
din datele de la Ag ,deduc
It=3,6x1x96500/108 A,Ag=108g/mol z=1
pentru crom, z=3 A=52g/mol
m= 52x3,6x96500./108x3x96500=....calculeaza !!!!