Răspuns :
Metoda grafică
Primul număr |---| + 14.988
Al doilea număr |---| + 9.766
Al treilea număr |---| + 1.118
Suma numerelor = 51.279
51.279 - ( 14.988 + 9.766 + 1.118 ) =
51.279 - ( 24.754 + 1.118 ) =
51.279 - 25.872 = 25.407 => suma celor trei segmente egale
25.407 : 3 = 8.469 => numărul ce se scade din fiecare
8.469 + 14.988 = 23.457 => primul număr
8.469 + 9.766 = 18.235 => al doilea număr
8.469 + 1.118 = 9.587 => al treilea număr
Primul număr |---| + 14.988
Al doilea număr |---| + 9.766
Al treilea număr |---| + 1.118
Suma numerelor = 51.279
51.279 - ( 14.988 + 9.766 + 1.118 ) =
51.279 - ( 24.754 + 1.118 ) =
51.279 - 25.872 = 25.407 => suma celor trei segmente egale
25.407 : 3 = 8.469 => numărul ce se scade din fiecare
8.469 + 14.988 = 23.457 => primul număr
8.469 + 9.766 = 18.235 => al doilea număr
8.469 + 1.118 = 9.587 => al treilea număr
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
Notam cu x numarul care se scade din fiecare din cele 3 numere
14988+x este primul numar
9766+x este al doilea numar
1118+x este al treilea numar
(14988+x)+(9766+x)+(1118+x)=51279
14988+x+9766+x+1118+x=51279
3x=51279-(14988+9766+1118)
3x=51279-25872
3x=25407
x=25407÷3
x=8469 este numarul care s-a scazut din fiecare numar
14988+8469=23457 este primul numar
9766+8469=18235 este al doilea numar
1118+8469=9587
Verificare 23457+18235+9587=51279
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru orice întrebare sau dacă aveți nevoie de asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!