Răspuns :
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
6 linguri ...... 6 furculite ....... 3000 RON
6 linguri ........ 12 furculite ...... 4200 RON
Pe a doua linie avem 6 furculite in plus care costa 4200 - 3000 = 1200 RON
1 furculita costa 1200 : 6 = 200 RON
6 linguri costa 3000 - 1200 = 1800 RON
1 lingura costa 1800 : 6 = 300 RON
6 linguri......6 furculițe......3.000 RON
6 linguri.....12 furculițe......4.200 RON
-----------......6 furculițe.....1.200 RON
1 furculiță......1.200 : 6 = 200 RON
6 linguri......6 × 200 = 1.200 RON.....3.000 RON
6 linguri......3.000 - 1.200 = 1.800 RON
1 lingură.....1.800 : 6 = 300 RON
6 linguri.....12 furculițe......4.200 RON
-----------......6 furculițe.....1.200 RON
1 furculiță......1.200 : 6 = 200 RON
6 linguri......6 × 200 = 1.200 RON.....3.000 RON
6 linguri......3.000 - 1.200 = 1.800 RON
1 lingură.....1.800 : 6 = 300 RON
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru orice întrebare sau dacă aveți nevoie de asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!