Răspuns :
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
2 ursuleti costa 300-220= 80 de lei un ursulet costa 80:2= 40 de lei 3 ursuleti/40×3... 2 papusi... 220 de lei, deci... 220 lei-120 lei= 100 de lei costa 2 papusi O papusa= 100 lei:2= 50 de lei
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
5 ursuleti .....................2 papusi..................300 lei -
3 ursuleti...................... 2 papusi..................220 lei
2 ursuleti......................... / ........................... 80 lei
1 ursulet=80:2=40 lei
5x40 + 2 papusi=300 lei
200 +2 papusi=300 lei
2 papusi=300-200=100 lei
1 papusa=100:2=50 lei
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru orice întrebare sau dacă aveți nevoie de asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!