Răspuns:
Explicație pas cu pas:
3kg portocale.........2kg banane...........20,50lei x2
2kgportocale..........4kg banane...........35,00 lei x3
_____________________________________________
6kg portocale.........4kg banane........... 41 lei
6kgportocale..........12kg banane........... 105 lei
____________________________________________________
0kg portocale.........8kg banane........... 64 lei
64:8= 8 lei 1 kg de banane
8 lei*4 kg banane = 32 lei 4 kg banane
35 lei - 32 lei = 3 lei 2 kg portocale
3 lei : 2 kg portocale = 1, 50 lei 1 kg de portocale
facem proba
3 kg portocale* 1,5 lei = 4,5 lei
2 kg bananane * 8lei = 16 lei
4,5 lei + 16 lei = 20,5 lei