👤


Compuneți o problemă în baza expresiei numerice 10,5×3+25,4:2 ,și rezolvați-o. Dau 10 puncte



Răspuns :

Mama a mers la magazin si a cumparat 3 kg de capsuni cu 10,5 lei si jumatate de kg de alune cu 25,4 lei.Cati lei a cheltuit mama?

1)10,5×3=31,5

2)25,4÷2=12,7

3)31,5+12,7=44,2

R-s:mama a cheltuit 44,2 lei.