Răspuns :
Presupunem că densitatea soluției este 1g/ml = 1000g/L
ms = densitatea × volumul
ms = 1000g/L × 3L = 3000g
c = (md×100)/ms
md = (c × ms)/100
md = (15 × 3000)/100
md = 450 g zahăr
m apă = ms - md
m apă = 3000 - 450
m apă = 2550 g apă
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru orice întrebare sau dacă aveți nevoie de asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!