Răspuns :
SO2
r.a.=1 : 2
r.m.=32 : 32= 1: 1
comp. proc.prin masa molara
M=32+32=64-------> 1mol=74g [ 64g/moli ]
64g SO2-------32g S--------32g O
100g --------------x----------------y
x=100.32 :64=50% S
y=50% O
Mg( OH ) 2
r.a.=1 : 2 : 2
r.m.=24 : 2.16 : 2
=24 : 32 :2 [se simpl. cu 2 ]
=12 : 16 : 1
M=24 +32 +2=58-------> 58g/moli
58g Mg(OH )2--------24g Mg--------32gO---------2g H
100g----------------------x---------------------y---------------z
x=100.24 :58=41,38 % Mg
y=100.32 : 58=55,17 % O
z=100.2 : 58=3,45 % H
KMnO4
r.a.=1 : 1 : 4
r.m.= 39 : 55 : 64
M=39 +55 +64=158------>158g/moli
158 g---------39gK--------55gMn--------64g O
100--------------x-----------------y----------------z
x=100.39 :158=24,69% K
y=100.55 :158=34,81%Mn
z=100.64 :158=40,51 %O
2.
40g SO2
g S
MSO2=32 +32=64------> 64g/moli
64g SO2---------32gS
40g ------------------x
x=40 .32 :64=20 g S
130g H2S
g S
M=2+32 =34-------> 34g/moli
34 g H2S---------32 gS
130 g-----------------x
x=130.32 :34=122,35 g S
5moli H2SO4
g,moli S
-se afla masa de H2SO4 din 5 moli
n=m:M [n=nr.moli m=masa subst. M=masa molara ]
m=n.M
m=5moli .98g/moli=490 g H2SO4
M=2+32+ 64=98------->98g/moli
98g H2SO4---------32 gS
490 g ------------------xg
x=490 .32 :98=160g S
n=160g : 32g/moli=5moli S
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru orice întrebare sau dacă aveți nevoie de asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!