Răspuns :
Vitriol este H2SO4 ->M=2*1+32+16×4
Piatra vânătă este CuSo4-> M=64+32+16x4
Soda caustica este NaOH->23+16+1
Valorile le poți lua din tabelul periodic
Explicație:
Răspuns:
Explicație:
MH2SO4=2AH + AS +4AO
=2 .1 + 32 + 4.16
=2+ 32 + 64
=98---------> 98 g/moli
MCuSO4=ACu + AS +4AO
=64 + 32 + 4.16
=160-------->160g/moli
MCuSO4 . 5H20=160 +5.18
=160 +90
= 250
MNaOH=ANa + AO + AH=23 +16 +1
=40-------->40g/moli
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru orice întrebare sau dacă aveți nevoie de asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!