Răspuns :
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
8:30 = 4:15 = 0,2(6) lei ≅ 0,27 lei/0u
Dacă 30 de ouă costă 8 lei,cât costă un ou?
1 ou costă de 30 de ori mai puțin
(de atâtea ori mai putin înseamna ca vom efectua o împărtire)
8 lei ÷ 30 = 0,2(6) lei
0,2(6) rezultatul e o fracție periodică mixtă
Moneda folosită sunt banii, o zecime dintr-un leu, iar nu fracțiunile de leu. Rotunjim prin adaos 0,0(6) cu 0,07.
0,27 bani ca sa putem cumpara un ou.
Succes!
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru orice întrebare sau dacă aveți nevoie de asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!