Răspuns :
Răspuns:
Explicație:
-se afla md sol. de KOH
md= c . ms : 100
md=56 .80 : 100=44, 8 g KOH
-se scrie ec . reactiei
-se afla md sol. de H2SO4 ( x )
xg 44,8g yg m3
H2SO4 +2 KOH = K2SO4 +2 H2O
98g 2. 56g 174g 2.18g
x=98. 44,8 : 112=39,2 g H2SO4 (md )
-se afla ms sol. de H2SO4
ms=md.100 : c
ms=39,2 .100 : 49=80 g sol. H2SO4
-se afla volumul sol. de H2SO4
ro= ms : Vs
Vs = ms : ro
Vs=80g : 1,22 g/cm³=65,57 cm³ sol. H2SO4
-se afla masa K2SO4 ( y )
y=44,8 .174 :112=69,6 g K2SO4
Acesta va fi md sol. rezultate la neutralizare
-se afla masa apei din ec. ( m3 )
m3=44,8 .36 : 112=14,4 g apa
- se afla masa apei din sol. de KOH ( m1 apa )
m1= 80 - 44,8= 35,2 g apa
-se afla masa apei din sol. de H2SO4 ( m2 apa )
m2=80 - 39,2= 40,8 g apa
-se afla masa totala a apei
mt=m1+m2 + m3
mt=35,2+ 40,8 + 14,4=90,4 g apa
-se afla concentratia sol. rezultata la neutralizare
c=md .100 : ms
ms=md + mapa
ms=69,6 + 90,4=160 g
c=69,6.100 : 160=43,5 %
c1=43,4%
c2=2. c1=2 . 43,5
c2=87%
c2=md.100 : ms2
ms2=md.100: c2
ms2=69,6 .100 : 87=80g sol.
ms1=69,6 +90,4=160g
ms2=80g
mapa evap.=ms1 - ms2
= 160g - 80g
=80g apa
MH20=2+16=18------->1mol=18g
n=nr.moli
n=80g : 18g/moli=4,44 moli H2O
1mol H2O--------6,023.10²³molecule H2O
4,44 moli -------------x molecule
x=4,44 . 6,023.10²³ molecule
MH2SO4=2+32+64=98----->98g/moli
MKOH=39+16 +1=56---->56g/moli
MK2SO4=2.39 +32 +4.16=174------>174g/moli
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru orice întrebare sau dacă aveți nevoie de asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!