👤

Dacă 4 kg de nectarine și 6 kg de piersici costă 48 RON iar 3 kg de nectarine și 9 kg de piersici costa 54 RON Află cât costă o kg de nectarine și cât costă kg de piersici​

Răspuns :

Răspuns:

Explicație pas cu pas:

4 kg nectarine ....... 6 kg piersici ......... 48 RON  (x 3)

3 kg nectarine ........ 9 kg piersici ....... 54 RON  (x 4)

12 kg nectarine ....... 18 kg piersici ......... 144 RON

12 kg nectarine ....... 36 kg piersici .......... 216 RON

36 - 18 = 18 kg piersici costa 216 - 144 = 72 RON

1 kg piersici costa 72 : 18 = 4 RON

4 kg nectarine costa 48 - 6 x 4 = 48 - 24 = 24 RON

1 kg nectarine costa 24 : 4 = 6 RON

Metoda comparației

4 kg nectarine.....6 kg piersici.....48 RON | × 3

3 kg nectarine......9 kg piersici.....54 RON | × 4

12 kg nectarine.....18 kg piersici......144 RON

12 kg nectarine.....36 kg piersici.....216 RON

--------------------.....18 kg piersici.....72 RON

1 kg piersici....72 : 18 = 4 RON

4 kg nectarine.....6 × 4 = 24 RON.....48 RON

4 kg nectarine.....48 - 24 = 24 RON

1 kg nectarine.....24 : 4 = 6 RON

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru orice întrebare sau dacă aveți nevoie de asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!


ID Learners: Alte intrebari