👤

cu prețul a două penare se pot cumpăra patru stilouri cât costă un penar dacă un stilou costă 12 RON​

Răspuns :

2 × p = 4 × s

s = 12 RON

2 × p = 4 × 12 RON

2 × p = 48 RON

p = 48 RON : 2

p = 24 RON

Răspuns:

Explicație pas cu pas:

2 penare = 4 stilouri

1 stilou = 12 lei

4 stilouri x 12 lei = 48 lei

2 penare = 4 stilouri = 48 lei

1 penar  = 48 lei : 2 = 24 lei

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru orice întrebare sau dacă aveți nevoie de asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!


ID Learners: Alte intrebari