👤

Alexandra merge cu mama sa la cumpărături consulta lista de cumparaturi si pretul produselor apoi afla Cât au plătit în total pentru toate cumparaturile facute patru pahare de Laur 2 L de lapte un pachet de unt un borcan de C două ciocolate un iaurt costă 2 RON 50 un pahar de lapte 4 RON un pachet de un 6 RON 50 un borcan de gem 7 RON 30 și o ciocolată 5 RON 25​

Răspuns :

250lei×4=10lei (pahare de iaurt)

4lei×2l=8lei (litri de lapte)

6.50lei×1=6.50lei (pachet de unt)

7.30lei×1=7.30lei (borcan de gem)

5.25lei×2=10.5 (ciocolată)

1.Câţil lei au costat toate cumpărăturile ?

10lei+8lei+6.50lei+7.30lei+10.5lei=

=18+13.80+10.5

=31.30+10.50

=42.30lei

Coroană ? Te rog !