👤

daca 4 kg de mre costa 10 lei atunci 3kg de mere de acelasifel costa .....lei​

Răspuns :

10:4=2,5 lei ( costă 1 kg mere )

2,5×3=7,5 lei ( costă 3 kg mere )

Răspuns:

Explicație pas cu pas:

4kg m  ...........    10 lei

3kg ......................  xlei

x=3x10/4=7,5 lei