👤

Daca 6 kg de mere costa 21 lei,atunci 11 kg de mere de acelasi fel vor costa.....lei. ​

Răspuns :

Răspuns:

[tex]\frac{77}{2}[/tex] = 38,5 lei

Explicație pas cu pas:

Vom folosi regula de 3 simpla:

6 kg...........21 lei

11 kg ..........x lei

x=?

x=[tex]\frac{11 ×21}{6}[/tex]

x=[tex]\frac{11 ×7}{2}[/tex] ( am simplificat 21 si 6 cu 3).

x=[tex]\frac{77}{2}[/tex] =38,5 lei.

#007

6 kg ......................... 21 lei

11 kg ........................ x lei

6×X=11×21

6x=231

x=231÷6

x=38,5 lei

succes la teme!