Răspuns :
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
Metoda comparatiei
8 kg mere ....... 7 kg portocale ....... 37 lei
5 kg mere ....... 7 kg portocale ........ 31 lei
_______________________________ scad relatiile
3 kg mere ......../ ............................. 6 lei
6 lei : 3 = 2 lei costa un kg de mere
___________________________________
In relatia: 5 kg mere ....... 7 kg portocale ........ 31 lei, inlocuim pretul merelor si aflam pretul portocalelor:
31 lei - 5 × 2 lei = 31 lei - 10 lei = 21 lei costa 7 kg de portocale
21 lei : 7 = 3 lei costa un kg de portocale
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru orice întrebare sau dacă aveți nevoie de asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!