Răspuns :
20 cărți ...... 12 dicționare ... 167,5 lei
6 cărți ....... 4 dicționare ... 52,5 lei/×3
----------------------------------------------------
20 cărți ...... 12 dicționare ..... 167,5 lei
18 cărți ...... 12 dicționare ..... 157,5 lei
----------------------------------------------------
2 cărți .................................... 10 lei
o carte .......... 10 lei :2 = 5 lei
6 cărți ......... 5 lei × 6=30 lei
4 dicționare ...... 52,5 lei - 30 lei = 22,5 lei
un dicționar ...... 22,5 :4 = 5,625 lei
5 dicționare ...... 5,625×5=28,125 lei
Răspuns :
un dicționar costă 5,625 (lei)
2 cărți costă : 5 lei×2=10 (lei)
5 dicționare costă : 5,625 lei×5=28,125 (lei) = 29,25 lei
2 cărți + 5 dicționare = 10 lei +29,25 lei =
=39,25 (lei)
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru orice întrebare sau dacă aveți nevoie de asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!