Răspuns :
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
a + b + c = 697 390
a + b = 344 570
________________
697 390 - 344 570 = 352 820 (c) → al treilea numar
352 820 - 10 000 = 342 820 ( a) → primul numar
344 570 - 342 820 = 1 750 ( b) → al doilea numar
____________________________________
Verific:
342 820 + 1 750 + 352 820 = 697 390 => suma celor trei numere
Metoda algebrică :
a = primul număr
b = al doilea număr
c = al treilea număr
a+b+c=697390
a+b=344570
c=a+10000
a+b+a+10000=697390
a+b+a=697390-10000
a+b+a=687390
344570+a=687390
a=687390-344570
a=342820
b=344570-342820
b=1750
c=342820+10000
c=352820
Răspuns :
Primul număr este 342820, al doilea număr este 1750, iar al treilea număr este 352820.
Verificare :
342820+1750=344570
352820-342820=10000
342820+1750+352820=697390
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru orice întrebare sau dacă aveți nevoie de asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!