Răspuns :
Componentele unui proiect didactic:
Data:
Clasa:
Aria curriculară:
Disciplina:
Titlul:
Tipul lecţiei:
Competenţe generale( ob. fund.):
Competenţe specifice( ob. operaţionale):
a. - cognitive: - nivel minim;
(patru - nivel mediu;
suficient) - nivel maxim;
b.- afective;
c. - psihomotorii;
Resurse:
r₁- Bibliografice: - oficiale;
- metodico-didactice.
r₂- Metodologice:- metode şi procede;
- mijloace de învăţământ;
- forme de organizare.
r₃- temporale: - 50';
- a câta lecţie este din unitatea de învăţare.
Obs. Se poate realiza ,, Sinteza proiectului" :
1. Ob. cog.
2. Sarcina ob. cog.;
3. Itemul ob. cog.-evaluare..
Se poate realiza ,, axa lecţiei" pe fiecare verigă a ei.
Scenariul didactic
1. după model: CEAPDOFERT-10 verigi (secundă pe
secundă eşti în asemenea
gândire de proiect);
1. Captarea şi orientarea atenţiei; 2'
2. Enunţarea obiectivelor; 2'
3. Actualizarea cunoştinţelor; 4'
4. Prezentarea conţinutului predării; 4'
5. Dirijarea învăţării; 16'
6. Obţinerea performanţei; 8'
7. Feedback-ul; 4'
8. Evaluarea; 6'
9. Retenţia; 2'
10. Transferul: 2' - intern;
- extern.
2. după model: ERR- trei verigi în abordarea proiectului.
1. Evocare:- 15'
2. Realizarea sensului:- 25'
3. Reflecţie: 7-10'
Obs. - Pentru o proiectare eficientă TREBUIE văzut
şi-nţeles fiecare obiectiv propus pe nivel minimal,
mediu, maximal.
- Esenţial este CEEA CE FOLOSEŞTE elevul DUPĂ . . Î NCHIDEREA UŞII de la CLASĂ şi DESCHIDEREA UŞII de . la ŞCOALĂ spre pasul imediat următor, spre viaţă.
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Limba română. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru orice întrebare sau dacă aveți nevoie de asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!