👤

Serban a cumparat de la cofetarie 2,6 kg de prajituri cu 40 de lei kilogramul si 1,4 kg de prajituri cu 45 de lei kilogramul.Cat a costat in medie un kg de prajituri ?

Răspuns :

Răspuns:

Explicație pas cu pas:

2,6 x 40 + 1,4 x 45 = 104 + 63 = 167 lei

2,6 + 1,4 = 4 kg

167 lei : 4 kg = 41,75 lei/kg