Răspuns :
Răspuns: 7 lei caietul si 3 lei creionul
Explicație pas cu pas:
Metoda comparatiei
7 caiete ......... 3 creioane ......... 58 lei l x 2
3 caiete ......... 2 creioane .........27 lei l x 3
__________________________________egalizez nr. creioane
14 caiete ....... 6 creioane ......... 116 lei
9 caiete ........ 6 creioane ........ 81 lei
_______________________________ scad relatiile
5 caiete ......../........................... 35 lei
35 lei : 5 = 7 lei costa un caiet
_________________________________________
3 × 7 lei + 2 creioane = 27 lei
27 lei - 21 lei = 6 lei costa 2 creioane
6 lei : 2 = 3 lei costa un creion
Răspuns: 7 şi 3 lei=>prețurile
Explicație pas cu pas:
Metoda comparației
7 caiete........3 creioane........58 lei/×2
3 caiete........2 creioane........27 lei/×3
______________________________________
14 caiete......6 creioane........116 lei ^
9 caiete........6 creioane........81 lei | -
____________________________________
5 caiete................/................35 lei
35 lei÷5=7 lei (costă un caiet)
7×7 lei=49 lei (costă 7 caiete)
58 lei-49 lei=9 lei (costă 3 creioane)
9 lei÷3=3 lei (costă un creion)
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru orice întrebare sau dacă aveți nevoie de asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!