👤

Ioana este elevă în clasa a doua mama ia dat în această dimineață 10 RON Știind că un corn costă 2 RON îi ajung banii fetiței să cumpere patru cornuri alege și justifică răspunsul

Răspuns :

10:2=5 (cornuri ar putea să cumpere)

Fata poate cumpăra 5 cornuri. Deci da, îi ajung banii pentru a cumpăra 4 cornuri.

Răspuns:

4×2=8 lei ; MAI RAMAN 2 LEI

Explicație pas cu pas: