Răspuns :
Răspuns:
5r+3c=104
r=2c
5·2c+3c=104
13c=104
c=104:13=>c=8 lei costa un kg de cartofi
r=2·8=16 lei costa un kg de rosii
20·8=160 lei costa un sac de cartofi
Succes!!
Sus de tot unde am dat de explicat ce înseamnă R și C , este roși nu rossi
Sus de tot unde am dat de explicat ce înseamnă R și C , este roși nu rossi
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru orice întrebare sau dacă aveți nevoie de asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!