Răspuns :
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
P = 2(L + l) = 6000 m
L + l = 6000 m : 2 = 3000 m
L/4 = l/3 + 204
L = 4l/3 + 816
4l/3 + 816 + l = 3000
7l/3 = 3000 - 816 = 2184
l = 3*2184/7 = 936 m
L = 4*936/3 + 816 = 1248 + 816 = 2064 m
_________
A = L * l = 2064 * 936 = 1931904 m^2
_____________
1931904 *30/100 = 579571,2 m^2 cultivati cu orez = 57,95712 ha
57,95712*4,5 = 260,80704 t orez = 260807,04 kg
57,95712 * 1300 = 75344,256 lei (a costat sa cultive orezul)
260807,04 * 1,6 = 417291,264 lei a obtinut din vanzarea orezului
Profitul 417291,264 - 75344,256 = 341947,008 lei
Nu ai toate datele ca sa calculezi cantitatea de apa. Probabil ca ai in alta parte in text cata apa se foloseste la un hectar.
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru orice întrebare sau dacă aveți nevoie de asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!