Răspuns :
avem 2 cicloalcani
cicloalcanul inferior = CaH2a
notam n moli CaH2a
cicloalcanul superior = CbH2b
notam m moli CbH2b
=> n/m = 2/3 => 3n = 2m
=> 1,5n = m
a/b = 0,8 => a = 0,8b
772,8 L / 22,4 = 34,5 moli O2
scriem reactiile de ardere:
n moli 1,5na na
CaH2a + 3a/2O2 --> aCO2 + aH2O
1 1,5a a
1,5n moli 2,25nb 1,5nb
CbH2b + 3b/2O2 --> bCO2 + bH2O
1 1,5b b
=> 1,5na + 2,25nb = 34,5
1,5n0,8b + 2,25nb = 34,5
=> 3,45nb = 34,5 => nb = 10
=>
1,5na + 2,25nb = 34,5
=> 1,5na + 22,5 = 34,5 => na = 8
=> nr. moli apa = na + 1,5nb = 8 + 15 = 23 moli
=> 23x18 = 414 g apa
stim ca ms = 431,25 g , c% = 98%
stim ca c% = mdx100/ms
=> md = msxc/100 = 431,25x98/100
= 422,625 g H2SO4
=> ms.fin = ms + m.apa =
= 431,25 + 414 = 845,25 g sol. finala H2SO4
=> c%.fin = mdx100/ms.fin
= 422,625x100/845,25 = 50%
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru orice întrebare sau dacă aveți nevoie de asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!