Răspuns :
Răspuns:
6. - 1 kg pere = 3 lei
- 1 kg portocale = 5 lei
7. - 8 oi
- 12 găini
Explicație pas cu pas:
6.
1 kg de portocale + 3 kg de pere = 14 lei
3 kg de portocale + 5 kilograme de pere = 30 lei
înmulțim 1 kg de portocale și cele 3 kg pere cu 3 ca să aflăm cât costă un kilogram de pere:
3 kg de portocale + 9 kilograme de pere = 42 lei
42 - 30 = 12
9 kg de pere - 5 kg de pere = 4 kg de pere
12 : 4 = 3 (un kilogram de pere costa 3 lei)
Și acum e simplu
3 x 3 = 9 (3 kilograme de pere costa 9 lei)
14 - 9 = 5 (un kilogram de portocale)
7.
20 de capete = 20 de animale
20 x 4 (daca toate ar fi oi) = 80 picioare
80 - 56 = 24 (numarul de picioare al gainilor)
24 : 2 = 12 (numarul de gaini)
20 - 12 = 8 (numarul de oi)
8 x 4 = 32
12 x 2 = 24
32 + 24 = 56 (picioare)
deci e bine.
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru orice întrebare sau dacă aveți nevoie de asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!