Răspuns :
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
Metoda comparatiei
11 trandafiri ........... 5 lalele ........ 97 lei l × 3
7 trandafiri ...........15 lalele ........109 lei
_______________________________ egalizez numarul lalelelor
33 trandafiri ......... 15 lalele .......291 lei
7 trandafiri ...........15 lalele ........109 lei
____________________________ scad relatiile
26 trandafiri ........./....................... 182 lei
182 : 26 = 7 lei costa un trandafir
________________________________
Din relatia: 11 trandafiri ........... 5 lalele ........ 97 lei, inlocuim costul trandafirilor si aflam costul celor 5 lalele:
97 lei - 11 x 7 lei = 97 - 77 = 20 lei costa cele 5 lalele
20 lei : 5 = 4 lei costa o lalea
__________________________
Verific: 11 x 7 lei + 5 x 4 lei = 77 lei + 20 lei = 97 lei
11 trandafiri......5lalele.....97 lei / •3
7 trandafiri......15 lalele....109 lei
33 trandafiri.....15 lalele.... 291 lei
7 trandafiri......15 lalele....109 lei
-------------------------------------------(-)
26 trandafiri.......291-109= 182 lei
1 trandafir......182:26=7 lei
7 trandafiri......7•7=49 lei
15 lalele.....109-49= 60 lei
o lalea....60:15= 4 lei
Deci.. O lalea costa 4 lei, iar un trandafir costa 7 lei.
Sper ca ti-am fost de ajutor!
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru orice întrebare sau dacă aveți nevoie de asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!