👤

Fa rog foarte mult sa imi raspundeti am nevoie urgent de raspuns .

Daca imi raspundeti corect dau coroana.​


Fa Rog Foarte Mult Sa Imi Raspundeti Am Nevoie Urgent De Raspuns Daca Imi Raspundeti Corect Dau Coroana class=

Răspuns :

Răspuns:

9 : 3=3

1kg=3 lei

5*3=15lei

Explicație pas cu pas:

Răspuns:

Daca 3 kg de mere costa 9 lei, un kg va costa de 3 ori mai putin, deci 1kg de mere va costa 9 lei : 3 = 3 lei. 5 kg de mere vor costa de 5 ori mai mult decat 1kg, deci vor costa 5 ori 3 lei = 15 lei.

Explicație pas cu pas:

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru orice întrebare sau dacă aveți nevoie de asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!


ID Learners: Alte intrebari