Răspuns :
Răspuns:
Daca 3 kg de mere costa 9 lei, un kg va costa de 3 ori mai putin, deci 1kg de mere va costa 9 lei : 3 = 3 lei. 5 kg de mere vor costa de 5 ori mai mult decat 1kg, deci vor costa 5 ori 3 lei = 15 lei.
Explicație pas cu pas:
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru orice întrebare sau dacă aveți nevoie de asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!