Răspuns :
9/.
7,2 g n moli
Mg + H2SO4 --> MgSO4 + H2
24 1
n = 7,2x1/24 = 0,3 moli H2
m g n = 0,3
2Al + 6HCl --> 2AlCl3 + 3H2
2x27 3
=> m = 2x27x0,3/3 = 5,4 g Al
13/.
6 moli/2 = 3 moli Al va reactiona cu HCl + 3 moli Al cu NaOH
3 moli md a moli
2Al + 6HCl --> 2AlCl3 + 3H2
2 6x36,5 3
a = 3x3/2 = 4,5 moli H2 din Al+HCl
3 moli md b moli
2Al + 2NaOH + 6H2O --> 2Na[Al(OH)4] + 3H2
2 2x40 3
=> b = 3x3/2 = 4,5 moli H2 din Al+NaOH
=> a + b = 9 moli total H2
md.HCl = 3x6x36,5/2 = 328,5 g HCl
stim ca c% = mdx100/ms
=> ms = mdx100/c%
= 900 g sol HCl
md.NaOH = 3x2x40/2 = 120 g NaOH
=> ms = 120x100/40 = 300 g sol NaOH
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru orice întrebare sau dacă aveți nevoie de asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!