Răspuns :
Răspuns:
Rezolvarea propusă are etapele:
-scriem reacția chimică dintre Al (aluminiu. valența III) și O₂ (oxigen, forma chimică stabilă este oxigen molecular, O₂. O are valența II) cu formare de oxid de aluminiu (Al₂O₃):
4Al + 3O₂ → 2Al₂O₃
Reacția este egalată.
-citim de pe ecuația chimică:
2 moli atom Al reacționează cu 3 moli de O₂ și formează 2 moli de Al₂O₃
-scoatem datele problemei:
masa de Al = 270 g
masa atomică Al=27 g/mol
n, moli (niu) de Al₂O₃=X=? necunoscuta
Calcul de n moli de Al₂O₃
Vom face un calcul stoechiometric pe ecuația chimică cu număr de moli de Al și X moli de Al₂O₃:
1) n moli Al= masa Al/masa atomică Al
n moli Al= 270 g/27 g/mol atom=10 moli de atomi Al
2) calculăm X
n moli 10 moli Al...........................X moli de Al₂O₃
4 Al + 3O₂ = 2 Al₂O₃
stoechiometric avem:
4 moli atom Al......2 moli de Al₂O₃
X, moli Al₂O₃= 10 moli de Al.2moli de Al₂O₃/ 4 moli Al=5 moli de Al₂O₃
R: 5 moli de Al₂O₃
Explicație:
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru orice întrebare sau dacă aveți nevoie de asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!