Răspuns :
Răspuns:
-calculez moli H2SO4
niu=m/M= 49g/98g/mol= 0,5molH2SO4
-din ecuatia chimica, deduc moli NaOH,Na2SO4,H2O
2mol............1mol............1.mol,...........2mol
2NaOH + H2SO4---> Na2SO4+ 2H2O
x...............0,5mol..............y................z
x= 1molNaOH
y= 0,5mol Na2SO4
z= 1molH2O
b) calculez masele
m,NaOH= niuxM= 1molX40g/mol= 40g
m,Na2SO4= 0,5molx162g/mol= 81g
m,H2O= 1molx18g/mol= 18g
c) STIU ca densitatea apei este 1g/ml
ro=m/v---> v=m/ro=18g/1g/ml= 18ml
Explicație:
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru orice întrebare sau dacă aveți nevoie de asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!