👤

daca 7 kg de cirese costa 28 de lei , iar 5 kg de cirese si 8 kg de piersici costa 60 de lei , afla cit costa 15 kg de piersici.

Răspuns :

Răspuns:

Explicație pas cu pas:

28÷7≈4 lei/kg cirese

5×4≈20 lei/5kg cirese

60-20≈40lei/8kg piersici

40÷8≈5lei/kg piersici

5×15≈75 lei/15 kg piersici

28÷7=4

5×4=20

60-20=40

40:8=5

5×15=75

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru orice întrebare sau dacă aveți nevoie de asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!


ID Learners: Alte intrebari