Răspuns :
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
9.
6 kg lamaii .......... 4 kg cartofi ..............52 lei
6 kg lamai = 9 kg cartofi
9 kg cartofi ........... 4 kg cartofi ..............52 lei
13 kg cartofi ............52 lei
1 kg cartofi ............52 : 13 = 4 lei
9 kg cartofi .........4 x 9 = 36 lei
6 kg lamai ......... 36 lei
1 kg lamai ...........36 : 6 = 6 lei
_______________________
10.
30 kg piersici.............18 kg mere.............234 lei ( x 3)
8 kg piersici................27 kg mere ............129 lei (x 2)
90 kg piersici ..............54 kg mere ................702 lei
16 kg piersici ................54 kg mere .................258 lei
90 - 16 = 74 kg piersici ......................................702 - 258 = 444 lei
1 kg piersici.........................................................444 : 74 = 6 lei
8 kg piersici ........................................................8 x 6 = 48 lei
27 kg mere .......................................................129 - 48 = 81 lei
1 kg mere ............................................................81 : 27 = 3 lei
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru orice întrebare sau dacă aveți nevoie de asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!