👤

O coardă cu diametrul d=4mm este întinsă cu o forță F=200N . Calculați viteza de propagare a undelor transversale produse in coardă cu densitatea ro=800kg/m^3
Ajutooor


Răspuns :

Răspuns:

viteza= sqrt[F/( m/L)]

sqrt  = radical de ordinul 2

m=ro*Volumul= ro*(S*L)

m/L = ro*S

v= sqrt [F/(ro*S)] = sqrt [200/(800*pi*0.002^2)] = 141 m/s

Explicație:

Daca nu intelegi, intreaba-ma. :)

d=4 mm=4*10⁻³ m

r=d/2=4*10⁻³/2=2*10⁻³ m

S=πr²=3,14*4*10⁻⁶ m²

μ=m/l=ρV/l=ρS=800*3,14*4*10⁻⁶=0,01 kg/m

v=√F/μ=√200/0,01=√20000=141,42 m/s

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru orice întrebare sau dacă aveți nevoie de asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!


ID Learners: Alte intrebari