Răspuns :
Răspuns:
6kg piersici .........10kg mere ........60lei
6kg piersici .........8kg mere ...........54lei
2kg mere .............6lei
1kg mere ............6:2lei
1kg mere ...........3lei
6kg piersici ........10kg mere .....60lei
6kg piersici .........10×3mere......60 lei
6kg piersici ..........30lei ..............60lei
6kg piersici ...........60-30
6kg piersici ........30lei
1kg piersici .......30:6
1kg piersici ..........5lei
1kg mere........3lei
1kg piersici......5lei.
Răspuns:
6kg de piersic.......8kg de mere.......54lei
6kg de piersici.......10 kg de mere....60 lei
/..................................2 kg de mere.....6 lei
Rezolvare
Cat costa 1 kg de mere?
6÷2=3lei
Cat costa 8 kg de mere?
3×8=24lei
Cat costa 6 kg de piersici?
54-24=30lei
cat costa 1 kg de piersici?
30÷6=5lei
R: 1 kg de mere-3lei
1 kg de piersici-5lei
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru orice întrebare sau dacă aveți nevoie de asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!