Răspuns :
Explicație pas cu pas:
40 kg fructe(mere+pere).........154 lei
3kg mere......... 5kg pere...........34 lei|×4
4kg mere......... 9kg pere...........57 lei|×3
-------------------------------
12kg mere........ 20kg pere......... 136 lei
12kg mere.........27kg pere.......... 171 lei
-------------------------------
7kg pere..........35 lei
1.Cat costa 1 kilogram de pere?
35:7=5 lei
2.Cat costa 3 kilograme de mere?
34-5×5=
=34-25
=9 lei
3.Cat costa 1 kilogram de mere?
9:3=3 lei
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru orice întrebare sau dacă aveți nevoie de asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!