Răspuns :
Răspuns:
rezolvarea:
1)100lei:10=10 lei -un caiet
2)4×10lei=40lei-4 caiete
Răspuns:
40
Explicație pas cu pas:
Prima metodă:
10c....................100 lei
4c......................x lei
x = 4 x 100 : 10 = 400 : 10 = 40 lei
A doua metodă:
1. Cât costă un caiet?
100 : 10 = 10 lei
2. Cât costă 4 caiete?
4 x 10 = 40 lei
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru orice întrebare sau dacă aveți nevoie de asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!