Răspuns :
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
fie x = > pretul unui kg de mere
7x = 4x + 8
7x - 4x = 8
3x = 8
x = 8 : 3
x = 2,(6) ≈ 2,7 RON costa un kg de mere
7 × 2,7 ≈ 18,7 RON costa 7 kg de mere
1) = 2^(8+3) - 2^11 = 2^11 - 2^11 = 0
2) = 7^(10+13) - 7^(20+3) = 7^23 - 7^23 = 0
3) = 3^(3+5) - 3^8 = 3^8 - 3^8 = 0
4) = 2^(1+1990) - 2^1991 = 2^1991 - 2^1991 = 0
1) 2⁸ₓ2³ - 2¹¹ = 2¹¹ - 2¹¹ = 0
2) 7¹⁰ₓ7¹³ - 7²⁰ₓ7³ = 7²³ - 7²³ = 0
3) 3³ₓ3⁵ - 3⁸ = 3⁸ - 3⁸ = 0
4) 2ₓ2¹⁹⁹⁰ - 2¹⁹⁹¹ = 2¹⁹⁹¹ - 2¹⁹⁹¹ = 0
- La o cantină s-au cumpărat 7 kg de mere. Cât costă aceste mere dacă 4 kg costă cu 8 RON mai putin decât 7 kg de mere.
4m + 8 = 7m
7m - 4m = 8
3m = 8
m = 8/3 lei/kg
7m = 7ₓ8/3 = 56/3 ≈ 18,7 lei
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru orice întrebare sau dacă aveți nevoie de asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!