Răspuns :
Răspuns:
aplicam metoda de trei simpla
3kg mere........9 lei
7kg mere............x
---------------------------
x=7·9:3=21 lei
sau
Cat costa un kg de mere?
9:3=3 lei
Cat costa 7 kg mere?
7·3=21 lei
Salut !
Pentru a putea rezolva problema citim cu atentie datele oferite, Aflam ca pentru 3 kg de mere s-au platit 9 lei. Pentru a afla cat costa 7 kg de mere vom afla prima data cat costa 1 kg de mere, apoi rezultatul obtinut in vom inmulti cu cantitatea ceruta.
- Cat costa 1 kg de mere ?
9 lei : 3 kg = 3 lei/kg
- Cat costa 7 kg de mere ?
3 lei/kg x 7 kg = 21 lei
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru orice întrebare sau dacă aveți nevoie de asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!