👤

2. R ezolva problema. Pentru 17 kg de banane şi 13 kg de m mandarine s-au
platit 600 lei. Cât costă un kilogram de fructe, dacă mandarinele şi bananele
au acelaşi pret?
Schema:
Rezolvare cu plan:

Raspuns
Exercitiul



Răspuns :

Răspuns:

17+13=30 kg

1kg=600÷30

1kg=20 de lei

Răspuns:

1 kg. ...?lei

?kg(17si13)...600lei

R-re(cu plan):

Aflăm cate kilograme costa 600 lei

17+13=30kg

Aflăm cat costa 1 kilogram.

600lei:30kg=20lei

Răspuns:1 kilogram costa 20 lei.

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru orice întrebare sau dacă aveți nevoie de asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!


ID Learners: Alte intrebari