Răspuns :
Explicație pas cu pas:
Daca 4 kg de lamai costa 24 lei atunci 1 kg costa
24:4=6lei
Deci un kg de lamai costa 6 lei
Sper ca te am ajutat❤️
- Avem in datele problemei cat costa 8 kg de mere adică tot atât cât 4 kg de lamai. Pentru rezolvarea problemei vom imparti pretul celor 8 kg de mere la 4 si vom afla cat costa un kg de lamai.
Cat costa 1 kg de lamai ?
24 lei : 4 = 6 lei costa un kg de lamai
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru orice întrebare sau dacă aveți nevoie de asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!