👤

trei jocuri puzzle și 4 rummy costă 250 lei . șase jocuri puzzle și 7 rummy costă 460 lei . un rummy costa : scrieți rezolvarea​

Răspuns :

Metoda comparației

3 jocuri puzzle........4 jocuri rummy........250 lei | × 2

6 jocuri puzzle........7 jocuri rummy........460 lei

6 jocuri puzzle........8 jocuri rummy........500 lei

6 jocuri puzzle........7 jocuri rummy........460 lei

----------------------........1 joc rummy........40 lei

3 jocuri puzzle.........4 × 40 = 160 lei..........250 lei

3 jocuri puzzle.........250 - 160 = 90 lei

1 joc puzzle.........90 : 3 = 30 lei

Răspuns:

3 j p ........4 j r..........250 LEI ×2

6 j p ....... 7 j r ........ 460 lei

6 j p ....... 8 j r......... 500 lei

6 j p ........ 7 j r ........460 lei

..................1 j r ............ 40 lei

3 j p .......4×40(160).........250 lei

3 j p ..................250-160=90lei

1 joc puzzle =30 lei

1 joc rummy =40 lei

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru orice întrebare sau dacă aveți nevoie de asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!


ID Learners: Alte intrebari