Răspuns :
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
2 pixuri ................ 4 caiete .................... 22 RON
3 pixuri ..................2 caiete .....................17 RON (x 2)
6 pixuri .................4 caiete ......................34 RON
comparam prima linie cu a 3-a
6 - 2 = 4 pixuri ...........................................34 - 22 = 12 RON
1 pix costa 12 : 4 = 3 RON
4 caiete costa 22 RON - 2 x 3 RON = 22 - 6 = 16 RON
1 caiet costa 16 : 4 = 4 RON
Explicație pas cu pas:
METODA COMPARATIEI
COROANA TE ROG
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru orice întrebare sau dacă aveți nevoie de asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!