Răspuns :
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
6 kg portocale + 4 kg banane =2(3kg portocale+2kg banane)= 2×310=620
6kg portocale + 2 kg banane =420=> 3kg portocale + 3kg portocale +2kg banane =420 =>3kg portocale +310 =420 =>3kg portocale =110 deci 1kg portocale este 36,66 lei si un kg de banane este (310 _110 ):2 =100 lei
3 kg portocale...2 kg banane...310 lei
6 kg portocale....2 kg banane...420 lei
3 kg portocale....0 kg banane....90 lei
1 kg portocale=90:3=30 lei
3 kg portocale...2 kg banane....310 lei
90 lei.....2 kg banane...310 lei
2 kg banane=220 lei
1 kg banane =110 lei
6 kg portocale...4 kg banane...?lei
180 lei+440 lei=620 lei
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru orice întrebare sau dacă aveți nevoie de asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!