Răspuns :
Răspuns:
adunam caldurile de formare ale produsilor de reactie si le scadem pe cele ale reactantilor !
ΔHr= ΔHfCa(OH)2 - ΔHfH2O,L-ΔHf,CaOs
= -986kj-(-285,5)kj-(-635kj)=.......calculeaza !!!!!!
DACA valoarea este >0, reactia este endoterma (absoarbe caldura); daca este <0, reactia este exoterma
Explicație:
Stim ca ΔHr = ∑H°f.produsi - ∑H°f.reactanti
unde ∑ = suma de....
Pentru cazul nostru
ΔHr = H°f.Ca(OH)2 - [H°f.H2O + H°f.CaO]
= -986 - [(-285,5) + (-635)]
= -65,5 kJ/mol
Stim ca ΔH = -Q
=> Q = +65,5 Kj => Q > 0
=> r. exoterma (cu degajare de caldura in raport cu mediul exterior)
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru orice întrebare sau dacă aveți nevoie de asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!