👤

Nelut are 100 lei el cumpara 2kg mere si 2kg banane si ai mai raman 80 lei.Stiind ca 1kg mere costa cu 2 lei mai putin decat 2kg banane. Sa se afle cati lei costa amndoua?

Răspuns :

Răspuns:

M= mere

B= banane

100-80=20

20:2=10

10-2=8 lei M

10+2=12 lei B

10+2=12

Răspuns:

Mere 8 lei

Banane 12 lei

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru orice întrebare sau dacă aveți nevoie de asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!


ID Learners: Alte intrebari